Radca Prawny Wojciech Roczek

Nieruchomości

Prawo pracy

Ochrona konsumentów

Upadłość konsumencka

Windykacja

Obsługa spółek

Umowy

Procesy

SPECJALIZACJE

LinkedIn

kontakt@wojciechroczek.pl

669 361 347

Projekt i wykonanie: Wytwórnia Marketingu

Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Umowa najmu okazjonalnego stanowi pewien podtyp „zwykłej” umowy najmu.

 

Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:

1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w stosownym żądaniu,

2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązaniu opróżnienia lokalu,

3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt. 2, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu (na żądanie wynajmującego załącza się oświadczeniem z podpisem notarialnie poświadczonym).

W razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu, o którym mowa w pkt. 2 powyżej, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

 

Akt notarialny (oświadczenie), o którym mowa w pkt. 1 powyżej, jest tytułem egzekucyjnym. Po nadaniu klauzuli wykonalności przez sąd umożliwia on prowadzenie egzekucji bez konieczności wytaczania powództwa o nakazanie opróżnienia lokalu. Najem okazjonalny jest zatem znacznie korzystniejszym dla wynajmującego (właściciela) lokalu aniżeli najem „zwykły”. Jeżeli bowiem lokator w wyznaczonym terminie dobrowolnie nie opuści lokalu, grozi mu eksmisja bez prawa do lokalu socjalnego czy pomieszczenia tymczasowego właśnie na podstawie aktu poddania się przez najemcę egzekucji.

 

Załącznikiem do umowy najmu okazjonalnego powinno być również oświadczenie właściciela lub osoby posiadającej tytuł prawny do tzw. lokalu zastępczego wskazanego przez najemcę o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w tym lokalu najemcy i osób z nim zamieszkujących, w przypadku eksmisji najemcy z lokalu będącego przedmiotem najmu okazjonalnego. Przedmiotowe oświadczenie powinno mieć formę pisemną. Na żądanie wynajmującego oświadczenie to powinno być jednak załączone do umowy w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.

 

Co istotne - wynajmujący może uzależnić zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja zabezpiecza zatem także koszty egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Pod pojęciem kosztów egzekucji należy rozumieć koszty postępowania sądowego o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca poddał się egzekucji, co do obowiązku opróżnienia i wydania lokalu, koszty postępowania egzekucyjnego oraz ewentualne wydatki poniesione podczas dokonywania eksmisji. Kaucja stanowi również zabezpieczenie należności wynajmującego z tytułu wynagrodzenia za zamieszkiwanie przez najemcę w lokalu po zakończeniu stosunku najmu.

 

 

Powyższy wpis nie jest opinią prawną. Poszczególne sprawy należy rozpatrywać w sposób indywidualny, uwzględniający realia i potrzeby zainteresowanych. Zachęcam Państwa do kontaktowania się z radcą prawnym.

 

Współpracuję z wynajmującymi i najemcami. Chętnie pomogę i doradzę również Państwu. Przygotuję ponadto niezbędną dokumentację. Mogą się Państwo ze mną skontaktować pod nr tel.: +48 669 361 347 oraz pod adresem poczty elektronicznej: kontakt@wojciechroczek.pl.

Najem okazjonalny lokalu

30 czerwca 2024