SPECJALIZACJE
Testament napisany w całości pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą nazywany jest testamentem holograficznym (własnoręcznym). Jest to jedna ze zwykłych form testamentowych (obok testamentu notarialnego oraz testamentu allograficznego).
Testament taki, aby został sporządzony ważnie, powinien zostać napisany w całości pismem ręcznym. Powinien również zostać podpisany, a także opatrzony datą. Podkreślenia jednak wymaga, że brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów. Wniosek, który wypływa z tych rozważań, jest więc taki: naruszenie przynajmniej jednego z dwóch pierwszych wymogów (w całości pismo ręczne, podpis) skutkuje zawsze nieważnością całego testamentu holograficznego. Brak daty co do zasady również powoduje nieważność, chyba że nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu oraz co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Umiejętność i zdolność nie tylko pisania, lecz także czytania jest niezbędna do świadomego spisania testamentu i dokonania weryfikacji jego treści. Podpis umieszczony w testamencie umożliwia identyfikację osoby spadkodawcy, pozwala przyjąć, że miał on wymagane wolę i świadomość, a także świadczy o tym, że testament został ukończony. Przyjmuje się, że za podpis nie mogą być uznane parafa ani inicjały.
Jak już wcześniej wskazano – zdarza się, że nieumieszczenie daty nie powoduje nieważności testamentu. Dlaczego jednak jej ujęcie jest istotne? Przede wszystkim data służy usunięciu wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu, co do wzajemnego stosunku kilku testamentów oraz co do ważności testamentu. Co ciekawe – przepisy nie precyzują, w jaki sposób data powinna zostać oznaczona. Najlepiej jednak jest, gdy testator podaje dzień, miesiąc i rok sporządzenia testamentu.
Polski ustawodawca natomiast w ogóle nie wymaga, aby testator zawarł w akcie ostatniej woli informację o miejscu sporządzenia. Oznaczenie miejscowości natomiast w ogóle nie szkodzi i może pozytywnie wpłynąć na kwestie porządkowe.
Powyższy wpis nie jest opinią prawną. Poszczególne sprawy należy rozpatrywać w sposób indywidualny, uwzględniający realia i potrzeby zainteresowanych. Zachęcam Państwa do kontaktowania się z radcą prawnym.
Służę radą m. in. w sprawach spadkowych. Chętnie pomogę i doradzę również Państwu. Mogą się Państwo ze mną skontaktować pod nr tel.: +48 669 361 347 oraz pod adresem poczty elektronicznej: kontakt@wojciechroczek.pl.