Radca Prawny Wojciech Roczek

Nieruchomości

Prawo pracy

Ochrona konsumentów

Upadłość konsumencka

Windykacja

Obsługa spółek

Umowy

Procesy

SPECJALIZACJE

LinkedIn

kontakt@wojciechroczek.pl

669 361 347

Projekt i wykonanie: Wytwórnia Marketingu

Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. W tym miejscu omówione zostaną zagadnienia (wybrane), które dotyczą umowy o pracę zawieranej na okres próbny.

 

Funkcja umowy na okres próbny jest dość jednoznaczna. Chodzi o to, aby pracodawca miał możliwość sprawdzenia kwalifikacji pracownika i jego zatrudnienia w celu wykonywania pracy określonego rodzaju.

 

Zasadą jest, że umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Do zawarcia takiej umowy dochodzi w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Co istotne – strony mogą uzgodnić w umowie o pracę na okres próbny, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności. Omawiane uzgodnienie ma charakter fakultatywny, a jego celem jest umożliwienie pracodawcy wykorzystania całego przewidzianego prawem okresu do dokonania oceny przydatności pracownika.

 

Zaznaczenia jednak wymaga, że ustawodawca niejako uściślił czas trwania umowy o pracę na okres próbny – uściślenie to dotyczy dwóch przypadków. Otóż – umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:

- 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,

- 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

W tych dwóch przypadkach zamierzony okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony, po upływie okresu próbnego, powinien być podany w umowie o pracę na okres próbny. Dodatkowo te dwa okresy zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny mogą być w tej umowie jednokrotnie przedłużone, nie więcej jednak niż o miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

 

 

Czy dopuszczalne jest ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem?

 

Odpowiedź jest twierdząca, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Jak widać, prawodawca wyraźnie potwierdza zasadę, że umowa na okres próbny służy sprawdzeniu przydatności pracownika do realizowania pracy danego rodzaju. Możliwe jest zawieranie wielu tego typu umów pomiędzy tymi samymi stronami, jeśli za każdym razem chodzić będzie o sprawdzenie przydatności pracownika do wykonywania różnych prac. Nie można zatem wykluczyć sytuacji, kiedy pracodawca, chcąc zatrudnić daną osobę, będzie wykorzystywał możliwość zawierania kilku umów na okres próbny, aby sprawdzić, do jakiej pracy osoba ta najbardziej się nadaje.

 

Powyższy wpis nie jest opinią prawną. Poszczególne sprawy należy rozpatrywać w sposób indywidualny, uwzględniający realia i potrzeby zainteresowanych. Zachęcam Państwa do kontaktowania się z radcą prawnym.

 

Współpracuję z pracownikami i pracodawcami. Chętnie pomogę i doradzę również Państwu. Przygotuję ponadto niezbędną dokumentację. Mogą się Państwo ze mną skontaktować pod nr tel.: +48 669 361 347 oraz pod adresem poczty elektronicznej: kontakt@wojciechroczek.pl.

Umowa o pracę na okres próbny

18 marca 2024