Radca Prawny Wojciech Roczek

Nieruchomości

Prawo pracy

Ochrona konsumentów

Upadłość konsumencka

Windykacja

Obsługa spółek

Umowy

Procesy

SPECJALIZACJE

LinkedIn

kontakt@wojciechroczek.pl

669 361 347

Projekt i wykonanie: Wytwórnia Marketingu

Polityka prywatności

Regulacja właściwości rzeczowej sądu uzasadniona jest w tych systemach prawnych, w których sądy różnych rzędów mogą rozpoznawać sprawy cywilne w I instancji. W polskim systemie mogą być to sądy rejonowe i sądy okręgowe.

 

Zasadą jest rozpoznawanie spraw przez sądy rejonowe. Sądy rejonowe rozpoznają bowiem wszystkie sprawy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych. Sąd okręgowy rozpoznaje więc w I instancji tylko te sprawy, które wyraźnie zostały wskazane w ustawie – Kodeksie postępowania cywilnego. Można więc podsumować, że właściwość rzeczowa sądów okręgowych stanowi wyjątek i musi wynikać z wyraźnego przepisu ustawy (funkcjonuje przy tym domniemanie właściwości rzeczowej sądu rejonowego).

 

Nasuwa się więc pytanie – które sprawy (lub jakie rodzaje spraw) są rozpoznawane przez sądy okręgowe?

 

Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy: 1) o prawa niemajątkowe i łącznie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe oprócz spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa oraz o rozwiązanie przysposobienia; 3) o roszczenia wynikające z ustawy – Prawa prasowego; 4) o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa sto tysięcy złotych, oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania, o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami oraz spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym; 5) o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale spółdzielni; 6) o uchylenie, stwierdzenie nieważności albo o ustalenie istnienia lub nieistnienia uchwał organów osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną; 7) o odszkodowanie z tytułu szkody wyrządzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem; 8) o roszczenia wynikające z naruszenia praw przysługujących na mocy przepisów o ochronie danych osobowych; 9) pewne sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych; 10) określone sprawy z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów; 11) sprawy własności intelektualnej.

 

Ponadto – jeżeli przy rozpoznawaniu sprawy w sądzie rejonowym powstanie zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, sąd ten może przekazać sprawę do rozpoznania sądowi okręgowemu. Przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę sąd okręgowy może odmówić przyjęcia sprawy do rozpoznania i zwrócić ją sądowi rejonowemu, jeżeli uzna, że poważne wątpliwości nie zachodzą. Postanowienie sądu o przekazaniu sprawy przez sąd rejonowy sądowi okręgowemu jest możliwe w każdym stanie sprawy, pod warunkiem że powstanie zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości. Sąd rejonowy nie może jednak wykorzystywać tego rozwiązania w celu uchylenia się od obowiązku samodzielnego rozstrzygnięcia sprawy nasuwającej wątpliwości. Dlatego też postanowienie o przekazaniu sprawy wymaga uzasadnienia, na podstawie którego sąd okręgowy będzie mógł ocenić, czy rzeczywiście w danym przypadku zachodzą poważne wątpliwości natury prawnej i w przeciwnym razie może sprawy nie przyjąć.

 

Powyższy wpis nie jest opinią prawną. Poszczególne sprawy należy rozpatrywać w sposób indywidualny, uwzględniający realia i potrzeby zainteresowanych. Zachęcam Państwa do kontaktowania się z radcą prawnym.

 

Reprezentuję osoby przed sądami rejonowymi oraz sądami okręgowymi. Chętnie pomogę i doradzę również Państwu. Przygotuję ponadto strategię procesową i będę dążył do uzyskania pożądanego rozstryzgnięcia. Mogą się Państwo ze mną skontaktować pod nr tel.: +48 669 361 347 oraz pod adresem poczty elektronicznej: kontakt@wojciechroczek.pl.

Właściwość rzeczowa sądu

28 lutego 2025