Radca Prawny Wojciech Roczek

Nieruchomości

Prawo pracy

Ochrona konsumentów

Upadłość konsumencka

Windykacja

Obsługa spółek

Umowy

Procesy

SPECJALIZACJE

LinkedIn

kontakt@wojciechroczek.pl

669 361 347

Projekt i wykonanie: Wytwórnia Marketingu

Czasami pojawia się potrzeba zmiany adresu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak to jednak zrobić? Czy zmiana adresu wiąże się ze zmianą siedziby? Czy siedziba sp. z o. o. jest tym samym, co jej adres?

 

Zasadą jest, że siedzibą sp. z o. o. jest miejscowość, w której siedzibę ma jej organ zarządzający. W tym wypadku chodzi zatem o miejscowość, a nie o dokładny adres. Należy pamiętać, że siedziba sp. z o. o. zarejestrowanej w Polsce powinna być usytuowana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Siedzibę należy więc odróżnić od adresu. Adres jest bowiem niejako konkretyzacją siedziby. Adres zawiera podanie ulicy, numeru budynku, ewentualnie lokalu, miejscowości oraz kodu pocztowego. Mając to na uwadze, warto już w tym miejscu zauważyć, że inne działania należy podjąć w przypadku zmiany siedziby sp. z o. o., a inne w przypadku zmiany samego adresu (gdy zmiana adresu następuje w ramach dotychczasowej siedziby). Nie każda zmiana adresu sp. z o.o. jest bowiem jednocześnie zmianą jej siedziby.

 

Jeżeli podjęto decyzję o zmianie adresu działalności, ale jedynie w obrębie miejscowości, w której dotychczas sp. z o. o. miała swoją siedzibę, to wówczas nie zachodzi konieczność zmiany umowy sp. z o. o. (w umowie sp. z o. o. znajduje się bowiem informacja o siedzibie). W takiej sytuacji wystarczające będzie podjęcie stosownej uchwały w sprawie zmiany adresu. Uchwałę taką podejmuje zarząd. Uchwała powinna zostać oznaczona stosownym numerem, datą podjęcia, wymieniem osób podejmujących uchwałę; powinna zawierać nowy adres oraz przypomnienie poprzedniego adresu (z zaznaczeniem, że przestaje obowiązywać), jak również adnotację o wyniku głosowania. Przeprowadzaną zmianę należy następnie zgłosić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgłoszenie takie podlega opłacie sądowej.

 

Jeżeli natomiast doszło do podjęcia decyzji o zmianie siedziby (miejscowości), to wtedy zachodzi konieczność zrealizowania uprzedniej zmiany umowy sp. z o. o. Uchwała o zmianie siedziby musi zostać podjęta w formie aktu notarialnego (ewentualnie drogą elektroniczną – w systemie S24). Uchwałę taką podejmuje zgromadzenie wspólników. Dopiero po podjęciu przez zgromadzenie wspólników uchwały w sprawie zmiany siedziby może nastąpić podjęcie przez zarząd uchwały w sprawie zmiany adresu. Zmiany te także należy zgłosić w Krajowym Rejestrze Sądowym (przedkładając dowód uiszczenia opłaty sądowej).

 

Powyższy wpis nie jest opinią prawną. Poszczególne sprawy należy rozpatrywać w sposób indywidualny, uwzględniający realia i potrzeby zainteresowanych. Zachęcam Państwa do kontaktowania się z radcą prawnym.

 

Współpracuję ze spółkami kapitałowymi, w tym sp. z o. o. Chętnie pomogę i doradzę również Państwu. Przygotuję ponadto niezbędną dokumentację. Mogą się Państwo ze mną skontaktować pod nr tel.: +48 669 361 347 oraz pod adresem poczty elektronicznej: kontakt@wojciechroczek.pl.

Zmiana adresu sp. z o. o. Zmiana siedziby sp. z o. o.

11 stycznia 2024